|
Автор plovdiv-online 107 са сътрудниците на бившата Държавна сигурност, членове на кабинетите от началото на прехода досега. Агенти има при всички правителства и от всички партийни цветове. На кого да вярваме тогава? Очевидно на поколенията, родени след 1969-та. но пък каква е гаранцията, че младите кадри не са вербувани от сегашните служби. Абсолютно никаква. Кашата е пълна, а зависимостта - потискаща. Но да се посмеем на изобретателността в тайните агентурни имена.
Славейчето, например, е строгият министър на отбраната Атанас Семерджиев (1986-август 1990) Легендата за него беше, че като млад антифашист е давен в казан от царската полиция. Дунав е псевдонимът на явочника Жан Виденов, единственият премиер (1995-97) с картонче. Библиотекаря е тракологът проф. Иван Маразов, бивш кандидат за президент, културен министър в кабинета Виденов, агент на ДС до 1988. Валентин Александров е бил на особена почит, след като е прекръстен на Дипломат Александров. Иначе си беше министър на отбраната (1992-94). Помните ли славният земеделски министър Чичибаба, Васил Чичибаба? Той е агент Х-2, мале, звучи като 007! По негово време останахме без зърно (1995-96). Но за сметка на това не се дадохме на Джеймс-бондовците и техните блондинки. Опа-а! Ето я дясната ръка на Александър Божков - Едит Гетова. Как ли бате Ваньо не я е сгащил в коридорите, след като имаше цялата власт - и законодателна, и изпълнителна? Щатен сътрудник на службите е, разбира се, и посланикът ни в НАТО Любомир Иванов. Няма натовец, който да не го знаеше. Американският посланик Джон Байърли по тоя повод направо похвали Любомир Иванов. Не мисля, че разкритието на комисията по досиетата, че българският посланик в НАТО Любомир Иванов е бил щатен сътрудник на Държавна сигурност ще окаже някакво влияние върху отношенията на България със САЩ, каза Байърли.
Маститият масон Димитър Калчев е агент Клуба, иначе министър при Сакскоблургготски на държавната администрация. Като Трънчев пък е вписан заместникът на Масларова в социалното ведомство Баки Хюсеинов. И сега изненада - ексшефът на БНТ Иван Токаджиев е агент Колев от Шесто, приятно ми е. Телевизията при Токаджиев беше неприятно място. Определяният като плейбой в кабинета Станишев, човекът наясно кога и с какви мисли си ляга Муамар Кадафи - зам.-външният ни министър Феим Чаушев е - ама не се ли сещате - агент Бисер. Естествено, след като акуратно си боядисва косата - вероятно шпионски трик! Много са още, ама писва. Опитваш се да пишеш интересно, а то едно тъжно излиза.
|